טלפון: 03-6911433 פקס: 03-6911422 משרד: יגאל אלון 120, בית קליפורניה, תל אביב 67443
יום חמישי, 19 ביולי 2018    00:59
שחרור נאשם באלימות במשפחה למרכז טיפולי

בית המשפט העליון קיבל ערר על החלטת בית המשפט המחוזי שלא לשחרר את המבקש ממעצר לחלופה במסגרת של מרכז לגברים אלימים, בשל העובדה שמאז שנעצר המבקש חל שינוי בתפיסתו את העבירות שביצע ובשל הרצון שהביעה המתלוננת לשקם את הקשר הזוגי עמו.

בית המשפט העליון, כב' השופט מלצר, קיבל את הערר, בקובעו כדלקמן:
העבירות המיוחסות למבקש הינן עבירות קשות, אשר מאופיינות בהתפרצויות זעם בלתי נשלטות ואכן נאמר לא אחת כי חלופת מעצר בדרך כלל לא תצליח לאיין את המסוכנות הנשקפת מהנאשמים בעבירות אלה.
אולם, מתסקירי שירות המבחן עולה, כי מאז שנעצר המבקש חל שינוי בתפיסתו את העבירות שבביצוען הודה, וכן לגבי היחסים המשפחתיים. כמו כן, לא ניתן להתעלם מדבריה של המתלוננת עצמה, במסגרת הטיעונים לעונש, ולפיהם היא מעוניינת לשקם את הקשר הזוגי עם המבקש.
אכן, עם התגברות המודעות ל"תסמונת האישה המוכה", בתי המשפט נזהרים לרוב מלהסתמך על בקשות והצהרות של מתלוננות המבקשות להתחשב בבני זוגם האלימים, לעיתים גם בשל החשש שמא הדברים נאמרים בשל לחצים חיצוניים.
ואולם, כפי שנקבע בפסיקה, עלינו להיזהר לבל נבטל "אוטומטית" את דברי המתלוננת מתוך גישה פטרנליסטית המבקשת להגן עליה כאילו היא איננה יודעת להחליט אף פעם לגבי עתידה, בהנחה שהיא סובלת תמיד מ"תסמונת האישה המוכה".
במקרה זה נראה לי שהמתלוננת הצליחה להרשים את בית משפט השלום באמינות כוונותיה, ולא ניתן לזלזל ברצונותיה, אף אם הם עשויים להיראות למסתכל מן הצד כמוקשים, לכאורה.
לכל האמור לעיל יש להוסיף את המלצתו החיובית של שירות המבחן, אשר בחן את עניינו של המבקש במשך שבועות ארוכים ועקב אחר התפתחותו. מובן כי לא ניתן לייחס משקל רק לחלק מהמלצות שירות המבחן וכי יש לבחון את המכלול, וכך עשיתי תוך שהבאתי גם בחשבון את העובדה שבתחילה העמדה של שירות המבחן היתה שונה במעט.
שלא בשולי הדברים אציין גם את עניינו המיוחד של הקטין הכרוך בעניינו של המבקש, שאף בו התחשבתי בהגיעי לתוצאה בערר זה.

לעיון במסמך המקור   לחץ כאן     

שים לב: נפתח בחלון חדש. PDFגרסת הדפסהדואר אלקטרוני