טלפון: 03-6911433 פקס: 03-6911422 משרד: יגאל אלון 120, בית קליפורניה, תל אביב 67443
יום שבת, 23 ביוני 2018    17:08
פגמים בחקירה אינם מצדיקים, ככלל, דיון מקדמי בביטול כתב אישום בשל הגנה מן הצדק 21.11.11

בקשה לביטול כתב האישום מכוח הגנה מן הצדק, שיסודה בעיקר בטענה כי בחקירת המשטרה במקרה זה נפלו פגמים אשר אינם מאפשרים לערוך לנאשמים משפט הוגן.

שחרור נאשם באלימות במשפחה למרכז טיפולי 21.11.11

בית המשפט העליון קיבל ערר על החלטת בית המשפט המחוזי שלא לשחרר את המבקש ממעצר לחלופה במסגרת של מרכז לגברים אלימים, בשל העובדה שמאז שנעצר המבקש חל שינוי בתפיסתו את העבירות שביצע ובשל הרצון שהביעה המתלוננת לשקם את הקשר הזוגי עמו.

הפחתה מעונש של 22 חודשים בפועל בעבירת הצתה ל-6 חודשי עבודות שירות 25.10.10

 

המערער הורשע בבימ"ש מחוזי על פי הודאתו בעבירה של הצתה. ניתן גזר דין ועונשו של המערער עוכב. בערעור זה בהתחשב בהתפתחויות שאירעו מאז שניתן גזר הדין, החליט בימ"ש העליון להתערב ולשנות את גזר הדין שניתן ולהפחית מעונש של 22 חודשים בפועל בגין עבירת הצתה ל6 חודשי עבודות שירות
קראו עוד... עוד טיפים ...
הקלה בעונש בערעור לנוכח התנהלות בעייתית של חוקרים בכל הנוגע לחקירת עד מדינה 21.11.11

בית המשפט העליון דחה ערעור על הכרעת דין בה הורשעו נאשמים בעיקר על סמך עדות עד מדינה בקובעו, כי מבלי להמעיט מחומרת התנהלותם של גורמי החקירה, בעיקר לעניין העדר תיעוד החקירות, הנחת כלל השיקולים על כף המאזניים מובילה למסקנה שאין לפסול את עדותו של עד המדינה מכל וכל, ודי באמצעי הזהירות שנקט בית המשפט קמא כדי לבסס הרשעה על עדות זאת. יחד עם זאת, הקל בית המשפט בעונשם של המערערים עקב ההתנהלות של גורמי החקירה.

עיכוב ביצוע של 20 חודשי מאסר בעבירות מין - קטינים הנמצאים בהליכי שיקום 21.11.11

כנגד המבקש, יליד 1993, הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות אינוס, מעשה סדום, מעשים מגונים, תקיפת קטין, הדחה בחקירה ואיומים. האינטרס של שיקום המבקש עולה בקנה אחד עם האינטרס הציבורי שכן אם יעוכב ביצוע עונשו עד להכרעה בערעור יוכל המבקש להמשיך בהליך שיקומו

עיכוב ביצוע של 5 שנות מאסר בעבירות מין של נאשם בבנו עקב דעת מיעוט מזכה 21.11.11

נגד המבקש הוגש כתב אישום שייחס לו עבירות של מעשה סדום ומעשים מגונים בבנו ובית המשפט העליון מקבל את הבקשה לעיכוב ביצוע גזר דין בקובעו, כי אמנם קיים אינטרס ציבורי שהמורשע בעבירה יחל בריצוי עונשו מיד לאחר מתן גזר הדין, אולם לא קיים חשש לסיכון שלום הציבור ובטחונו, ועקב התנהגותו של המבקש במהלך המשפט ונסיבותיו האישיות יש לקבל את הבקשה.

הגנה מן הצדק ודרכי ביניים לביטול או עונש 04.09.11

דוקטרינת ההגנה מן הצדק נותנת בידי בית המשפט את הכוח להורות על ביטולו של כתב האישום, אם השתכנע שהגשתו או בירורו פוגעים בעקרונות של צדק והגינות משפטית

השופט בני שגיא:

פסיקת בית המשפט העליון התייחסה באופן עקבי בעיקר לשתי תוצאות אפשריות של קבלת טענת הגנה מן הצדק . הראשונה - ביטול כתב האישום והשנייה - מתן משקל לפגמים בשלב העונש.  לבית המשפט סמכות לתקן את כתב האישום או לבטלו... קראו עוד... עוד טיפים ...

אי הרשעה לקטין בעבירת מעשה מגונה באחותו הצעירה ממנו ב9 שנים 21.11.11

הנאשם הודה בביצוע מעשים מגונים שביצע כלפי אחותו בשתי הזדמנויות. הקטין הורחק מביתו להוסטל, ולאחר השתלבות ושיתוף פעולה המליץ שירות המבחן להימנע מהרשעה.

אי הרשעה בעבירת הטרדה מינית 21.11.11

עובד משרד האוצר הועמד לדין בעבירות של מעשה מגונה, הטרדה מינית, התנכלות ותקיפה סתם, ובית המשפט קיבל את המלצת שירות המבחן לאי הרשעה.

קביעה כי נאשם אינו כשיר לעמוד לדין לאחר חקירת מומחים בבית המשפט 21.11.11

נגד הנאשם הוגש כתב אישום ובו שלושה אישומים: שני הראשונים מייחסים לו עבירות אלימות ואיומים כלפי אשתו המתלוננת, והאישום השלישי מייחס לו עבירה של הפרת הוראה חוקית, לאחר שהפר תנאי שחרור כאשר הגיע לדירה בה מתגוררת המתלוננת. במסגרת הליכי המעצר השונים, לאחר שהנאשם שוחרר ממעצר ובעקבות הפרת התנאים, ניתנה החלטה בדבר מעצרו עד תום ההליכים. הוגש ערר על ההחלטה שבמהלכו נטען כי הנאשם נכה צה"ל שנפגע נפשית מאירועים שחווה במהלך שירותו הצבאי.

קראו עוד... עוד טיפים ...

זיכוי מחמת הספק עקב אפשרות לטעות בזיהוי 21.11.11

בית המשפט מזכה נאשם חרדי ש"הדליק" פח אשפה במהלך הפגנות החרדים כנגד מצעד הגאווה בירושלים

קראו עוד... עוד טיפים ...

זיכוי מחמת הספק מעבירת איומים 21.11.11

בית המשפט מזכה נאשם מעבירה של איומים בשל הספק שמא הסכסוך בינו לבין גרושתו סביב הסדרי ראיה של בנם המשותף השפיע על התלונה.

זיכוי מעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות ואיומים. קבלת הטענה "אין להשיב לאשמה" 21.11.11

בית המשפט מזכה נאשם מעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות ואיומים וקובע כי המאשימה לא הרימה את הנטל על מנת שהנאשם ישיב לאשמה.

זיכוי מהתפרצות לדירה והחזקת כלי פריצה בשל העדר טביעות אצבע בזירה 21.11.11

בית המשפט מזכה נאשם מעבירה של התפרצות והחזקת כלי פריצה על אף העובדה כי נתפס עם רכוש גנוב ממקום ההתפרצות, סמוך למקום ומספר דקות בלבד אחרי שהפורץ עזב את המקום.

החזרת ערכו הכספי של תפוס לנאשם שזוכה 21.11.11

עם הזיכוי ביקש הסנגור לקבל חזרה את שק הזיתים או את תמורתו, אך המדינה התנגדה לכך. בית משפט השלום דחה בקשה בעניין זה בטענה שאין מקום לתובענה כזו בתיק פלילי, ועל החלטה זו הוגש ערר לבית המשפט המחוזי.

זיכוי מעבירת תקיפת קטין בשל סתירות בעדויות וספק בזיהוי 21.11.11

כנגד הנאשמת הוגש כתב אישום המייחס לה עבירה של תקיפת קטין מתוך מניע גזענות או עוינות כלפי הציבור.  על פי כתב האישום הנאשמת הבחינה בקטינים שהיו בסמוך לעמדת צה"ל בתל רומדייה. היא יצאה מרכבה, אחזה את המתלונן בגרונו, הכניסה אבן לתוך פיו וסטרה לו.

בית המשפט העליון מורה על שחרור בערובה למשיבה טרם הסגרה לארה"ב כדי לאפשר פרידה מתינוקה בן 14 חודשים 04.09.11

בהליכי הסגרה שחרור בערובה הוא חריג. במקרה דנן, הבן שוהה עם המשיבה מיום היוולדו בבית המעצר וניתוק מיידי שלו מהמשיבה יגרום לו נזק בלתי הפיך. בנסיבות אלו, שיקול טובת הילד מכריע את הכף לטובת שחרורה של המשיבה לחלופת המעצר, בשים לב ליכולת להפחית את החשש מפני הימלטותה באמצעות תנאים מגבילים.  קראו עוד... עוד טיפים ...

זיכוי מעבירת גרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים בשל העדר קביעות עובדתיות בפסק הדין המרשיע 04.09.11

בית המשפט העליון קיבל ערעור על פסק דין בו הורשע נאשם בגרם מוות ברשלנות בשל תאונת דרכים בה נהרג אדם בקובעו כי הכרעת הדין של בית המשפט המחוזי נעדרת את הקביעות הדרושות על מנת לבסס, למעלה מספק סביר, את הרשעתו של המערער בעבירה בה הורשע

המרת מאסר בפועל בעבודות שירות לעבריין מין 04.09.11

המערער (קטין) הורשע על פי הודאתו בביצוען של עבירות מין בקטינים ובית המשפט העליון נותן לעורר הזדמנות לטיפול והמרת המאסר בעבודות שירות

עקרון אחידות הענישה יחול גם בעבירות אלימות קשות 04.09.11

בית המשפט העליון קיבל ערעור של נאשמים שהורשעו בעבירות אלימות בקובעו, כי במקרה הנדון ועל אף השיקולים לחומרה, יש מקום לתת משקל יתר לעקרון אחידות הענישה

בית המשפט העליון מחליט כי ריצוי תקופת מאסר של 3 אחים יהיה בזמנים שונים כדי למנוע פגיעה במשפחה 04.09.11

בימ"ש העליון דחה את ערעור המערערים על חומרת העונש שהושת עליהם בגין הרשעתם בעבירה של חבלה בכוונה חמורה; ואולם, בימ"ש הורה כי מאחר שמדובר בשלושה אחים, אשר שהותם במאסר באותה תקופה תגרום פגיעה יתירה במשפחותיהם, יש לדרג את תקופות מאסרם

שחרור בבקשה למעצר עד תום ההליכים עוד לפני דיון בראיות עקב מחלת האפילפסיה 04.09.11

בית המשפט העליון דוחה את עררה של המדינה על החלטה של כב' השופט ציון קאפח בבית המשפט המחוזי בתל אביב 

ביטול 3 שנים מאסר בפועל בעקבות הצלחה בגמילה 04.09.11

בית המשפט העליון מקבל ערעור של המערער ויצמן שהצליח בהליך גמילה מסמים וביטל עונש של 3 שנות מאסר בפועל.  

הגנה מן הצדק- אין זה צודק להעמיד את האזרח בטענה שהוא תקף שוטר מבלי לבדוק טענת האזרח כי השוטר תקף אותו 17.08.11

המדינה העמידה לדין שני אזרחים באשמה שהם העליבו שוטרים בכך שקיללו אותם, דחפו אותם והמשיכו להשתולל ולבעוט בשוטרים כאשר כבלו אותם. אין תעודות רפואיות, גם לא לנאשמים הגורסים שהם הוכו על ידי השוטרים.

בית המשפט העליון נותן לעורר הזדמנות לטיפול של גמילה מסמים על אף שהשתחרר ממאסר ולא הצליח בהליך טיפולי בבית סוהר 17.08.11

לפנינו עתירה של נאשם שלו עבירות התפרצות לבתי מגורים וגניבה. בד בבד עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה למעצר עד תום ההליכים.  בית משפט השלום הורה על קבלת תסקיר שירות מבחן, שיבחן חלופה טיפולית עבור העורר על רקע שימוש מתמשך בסמים. בית משפט השלום בבאר שבע דחה את בקשת העורר והורה על מעצרו עד תום ההליכים נוכח עברו הפלילי המכביד. בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה את הערר שהוגש.

התקבל ערעור נגד החלטת פרקליט המדינה לחזור בו מהסדר טיעון חתום 17.08.11

לפנינו עתירה של יחיא טורק, נאשם במשפט פלילי, נגד החלטתו של פרקליט המדינה לחזור בו מהסדר טיעון חתום. העותר הואשם בעבירת רצח של הילד אביב אילוז ז"ל, נסיון לרצח של אביו, אשר אילוז, ובעבירות נוספות.

שחרור בעבירת רצח תוך כדי ביצוע עבירה בגלל עוצמת ראיות חלשה - זיהוי של שוטרים את העורר לא מספיק 17.08.11

בית המשפט העליון מורה על החזרת דיון לבית המשפט המחוזי בתל אביב לשופט ציון קאפח לקבלת תסקיר מעצר, כאשר השופט קאפח הסתמך בהחלטתו למעצרו של העורר עד תום ההליכים על זיהוי של שוטרים את העורר ואימץ מסקנות של השופטת כוחן שדנה בעניינם של נאשמים אחרים בפרשה.

שחרור בעבירת סחר בסמים 200 גרם קוקאין 17.08.11

בית המשפט העליון מפי השופט חנן מלצר אמנם מקבל את ערר המדינה על החלטת שחרור של בית המשפט המחוזי בבאר שבע בעניינו של נאשם שהואשם בשני אישומים של סחר בסמים כשבכל פעם מדובר בכמעט 100 גרם קוקאין, אבל מורה שאפשר יהיה לשחרר את העורר בתנאים אחרים, כמו הרחקה יותר ממשית והידוק חלופת המעצר:

פסילת ראיית ד.נ.א.לא חוקית 17.08.11

בית המשפט העליון , מפי השופט אדמונד לוי , פוסל בערעורו של איתן פרחי את ראיית ה-ד.נ.א. שניטלה ממנו בעת שהמשטרה ביקשה "מתנדבים לנטילת ד.נ.א. בחקירה של רצח עו"ד ענת פלינר".

ההבחנה בין עבירות הגניבה השונות לבין עבירת קבלת דבר במרמה - ישראל פרי 17.08.11

העותרים (ישראל פרי והארגון למימוש האמנה על בטחון סוציאלי (ישראל - מערב גרמניה)) הורשעו על ידי בית המשפט המחוזי בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, ותיווך בביטוח שלא בהיתר.

מתן אפשרות להיוועץ עם עורך דין גם במקרה של בדיקת ינשוף 17.08.11

בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי אשר דחה את ערעורו של המבקש על פסק דינו של בית המשפט לתעבורה בירושלים. המבקש הורשע בנהיגה בשכרות לאחר שסירב לתת בדיקת אויר נשוף ולאחר שנכשל בבדיקת המאפיינים ואובחן כשיכור ברמה גבוהה.

עיכוב ביצוע של מאסר ארוך (שבע שנים) בעבירות מין עד לשמיעת הערעור- משה קצב 17.08.11

בקשה לעיכוב ביצוע העונש (אשר כולל בין היתר שבע שנות מאסר לריצוי בפועל) שהטיל ביהמ"ש המחוזי על המערער, לאחר שהורשע במעשה מגונה תוך שימוש בכוח, באינוס, בהטרדה מינית, בהטרדת עד ובשיבוש מהלכי משפט.

קראו עוד... עוד טיפים ...

הפחתת עונש מאסר לבחור צעיר עקב "שטיפת מוח" 17.08.11

המערער הורשע בחברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, מסירת ידיעות לאויב העלולות להיות לו לתועלת, סיוע לניסיון לרצח, וקשירת קשר לפשע (הובלת נשק), בגינם נגזרו על המערער 8 שנות מאסר בפועל ומאסר מותנה בן 12 חודשים.

על חובת השתת מאסר בפועל בעבירת ניהול הימורים גם על ה"קופים" 17.08.11

בית המשפט גוזר מאסר למשך 10 חודשים על נאשם המשמש כ"קוף" השוכר מקום המשמש כבית הימורים

שחרור נאשם בעבירות מין - דחיית ערר המדינה על שחרורו בתנאים 17.08.11

בית המשפט העליון דוחה את הערעור ומותיר את חלופת המעצר על כנה, אך בתוספת איזוק אלקטרוני

זיכוי נאשם מעבירה של העלבת עובד ציבור שקרא לעבר שוטר "בן זונה, מניאק, חתיכת חרא הזה לא נותן לי לעשן" 17.08.11

כב' השופט מיכאל קרשן מחליט לזכות את הנאשם מעבירה של העלבת עובד ציבור מחמת הספק.

הקלה בעונש מאסר בפועל על רקע עונשו של שותף קטין 18.05.11

פסק דין של בית המשפט העליון בו ברוב השופטים ג'ובראן ופוגלמן כנגד דעתו החולקת של השופט ריבלין, מקל בעונשם של שני המערערים בעבירות אלימות לא קלות. בית המשפט המחוזי מפי השופט ג'ורג' קרא גזר על שני המערערים 4 שנות מאסר בפועל ועוד מאסר על תנאי ופיצויים.

קראו עוד... עוד טיפים ...
דחיית ערעור במחוזי על הרשעה נדירה בבימ"ש השלום בעבירת סירוב להעיד ודחיית טענת אפליה באכיפה 17.05.11

לבית המשפט המחוזי הוגש ערעור בגין הכרעת הדין וגזר הדין של בית משפט השלום. המערערת היתה עדה בפרשיית הסוס הטרויאני שנשפטה והורשעה וקיבלה 4 שנות מאסר. נגד המערערת הוגש כתב אישום בבית המשפט השלום בתל אביב ובו יוחסה לה עבירה של סירוב להעיד בשני תיקים שונים כעדת תביעה.

זיכוי מהריגה והרשעה בגרימת מוות ברשלנות בבימ"ש המחוזי, וזיכוי מגרימת מוות ברשלנות בבית משפט העליון בתאונת דרכים 17.05.11
בית המשפט המחוזי זיכה נאשם מעבירה של הריגה בתאונת דרכים, אך הרשיעו בגרימת מוות ברשלנות והנאשם ערער לבית המשפט העליון קראו עוד... עוד טיפים ...
זיכוי בעבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית לאחר שלא הוכח כי החומר מתוקסי מתקאתינון הינו סם אסור 17.05.11
להלן פסק דין חשוב בו נקבע כי לא ניתן לקבוע כי מתוקסי מתקאתינון הינו אתר של מתקאתינון ולכן הנאשמים זוכו קראו עוד... עוד טיפים ...
שחרור נאשמים ממאסר של 40 חודשים ועיכוב ביצוע לאחר שהתברר שהסניגור בערכאה קמא ייצג בעבר את המתלונן 12.05.11

המבקשים הגישו בקשה לעיכוב ביצוע מאסר. הטענה המרכזית המועלית בערעור היא טענת כשל בייצוג. ההרשעה התבססה על הודיה במסגרת הסדר טיעון. המבקשים טענו בערעור כי נעשה כלפיהם מצג על ידי בא כוחם הקודם, לפיו לא יישלחו למאסר אלא לעבודות שירות.  קראו עוד... עוד טיפים ...

הפחתה משמעותית בעונש של שותפים לעבירת שוד עקב טענה של הפליה בין נאשמים 12.05.11

המדובר בשני נאשמים שעל פי כתב האישום שדדו מכשירי טלפון ניידים מעוברי אורח תמימים באשדוד. הצדדים הגיעו להסדר טיעון ובית המשפט המחוזי קיבל אותו והרשיע את המערער ושותפו על סמך הודאותיהם. קראו עוד... עוד טיפים ...

אי העדתם מחדש של עדי תביעה שנחיצותם התבררה לאחר סיכומי ההגנה 08.05.11

נאשם תקף ופצע מתלונן באמצעות סכין שהחזיק שלא כדין וכן איים על שוטרים שבאו לעוצרו והתנגד למעצרו. במהלך הסיכומים טען ב"כ הנאשם כי המאשימה לא הוכיחה את תנאי סעיף 10א לפקודת הראיות ועל כן לא ניתן לקבל כראיה קבילה את הודעותיו של המתלונן במשטרה, אשר הוכרז כעד עוין.

קראו עוד... עוד טיפים ...
איש העסקים דודי אפל מורשע בשלוש עבירות של מתן שוחד בבית משפט השלום בתל אביב ונשלח למאסר בן 3 שנים וחצי 05.05.11

איש העסקים דודי אפל הורשע בשלוש עבירות של מתן שוחד: 1. במתן שוחד של כמיליון ו-300,000 ש"ח שניתנו לבני רגב, ראש עיריית לוד, לצורך מימון מערכת הבחירות שלו 2. במתן שוחד של כ-95,000 ש"ח לזמיר בן ארי, שהתמודד לראשות מועצת גבעת שמואל 3. במתן שוחד לעובד בכיר במינהל מקרקעי ישראל. מאחורי תכליתו של השוחד הכספי עמדה כוונה ברורה של קניית שליטה באותם אישי ציבור. לאחר שנבחר זמיר בן ארי לראשות מועצת גבעת שמואל, הגיעו אליו אנשים מטעם דוד אפל ודרשו במפגיע כי ייכנע לדרישותיהם וכך ביקשו "לממש" את השקעתם בו. בשיקולי הענישה נלקחו בחשבון חלוף הזמן (כ12 שנים), מצבו הבריאותי הנוכחי, גילו, דברי עדי הופי שהתייחסו לפעילותו הענפה בסיוע לזולת ואת עברו הפלילי הנקי. אלמלא כל אלה היה נגזר עליו עונש חמור בהרבה מזה. גזר הדין שניתן - 42 חודשי מאסר לריצוי בפועל, 18 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים וכן קנס בסך 1,000,000 ש"ח שישולם בתוך 90 יום.


קראו עוד... עוד טיפים ...
בית המשפט העליון מבטל הרשעה של בית המשפט המחוזי בגין החזקת אגרופן 05.05.11

בית משפט השלום בחיפה הרשיע את המערער על פי הודאתו בעבירה של החזקת אגרופן ברכבו. בית המשפט נעתר לבקשת ההגנה והחליט שלא להרשיע את המבקש, אולם חייבו לבצע שירות לתועלת הציבור בהיקף של 200 שעות, פיקוח שרות המבחן למשך שנה והתחייבות להימנע מעבירה. ערעור שהגישה המדינה לבית משפט מחוזי התקבל, והמערער הורשע בעבירה שיוחסה לו. לפיכך, בית משפט השלום דן את המערער לחודשיים מאסר על תנאי בנוסף למי שחייבוהו.

המערער פנה לבית המשפט העליון, שמציין בפסק הדין כך "בית משפט השלום הדגיש בפסק דינו כי אין לחובת המבקש הרשעות קודמות, הוא מתפקד במה שהוגדר כ'אופן נורמטיבי מובהק' ומדובר בצעיר שהשתלב במסלול של לימודים טכנולוגיים, הנמצא בראשית דרכו בחיים, ועל כן נזקה של ההרשעה עלול להיות רב. מנגד, נעדרת הנמקה של ממש בפסק דינו של בית המשפט המחוזי, ולפיכך התקשינו להבין מדוע ראה צורך להתערב בפסק דינה של הערכאה הדיונית. אכן, המבקש כשל בעבירה שאינה פשוטה כלל ועיקר, אולם נוכח נסיבותיהם של העושה והמעשה, אנו סבורים כי בית משפט השלום היה רשאי לחרוג מן הכלל לפיו מי שהוכחה אשמתו- יורשע בדין"


קראו עוד... עוד טיפים ...
הרשעה בעבירה של העלבת עובד ציבור- רף הסיבולת הנדרש אינו מחייב עובד ציבור לשאת על כתפיו פגיעה בליבת כבודו כאדם וכעובד 27.04.11

שוטרת תנועה הורתה לנאשם שרכב על אופנועו בתל אביב לעצור בצד הכביש ורשמה לו דו"ח תנועה. בו בזמן העליב את המתלוננת באמרו לה 'יאללה יאללה יא-שרמוטה, תני גז, זבל, תרשמי דו"ח זונה בת זונה כוס ראבק ערס. בא לי לקלל מה אתם כבר יכולים לעשות?' ובהמשך האירוע סירב לחתום על הדוח והוסיף והעליב את המתלוננת באמרו לה 'שוטרת מסריחה, אם לא היית במדים הייתי מזיין אותך יא שרמוטה' ואף קינח בתנועה גסה של הנפת אצבע אמצעית לכיוונה. הועלתה טענה שלפי פסיקת בימ"ש העליון בעניין אונגרפלד- הדברים המיוחסים לנאשם אינם מהווים העלבת עובד ציבור. אכן, כפי שנקבע במפורש בעניין אונגרפלד, מצופה מעובדי הציבור, ושוטרים בכללם, לגלות סף סיבולת גבוהה להתבטאויות כלפיהם. האמנם קבע בית המשפט העליון הלכה ההופכת כל עובד ציבור לכליא-ברק לזעמו המילולי משולח הרסן של כל אזרח, בכל סיטואציה? לא זו המסקנה העולה מפסק הדין. רף הסיבולת של עובד הציבור אינו בלתי מוגדר. הוא נעצר בנקודה מסוימת שמעבר אליה מגינה החברה על כבודו ועל כבוד המערכת אותה הוא משרת. כך רף הסיבולת הנדרש מעובד ציבור אינו מחייבו לשאת על כתפיו פגיעה בליבת כבודו כאדם וכעובד... לפגיעה כזו עלולה להיות השלכה משמעותית על יכולת תפקודו של העובד, ועל כושרו של השירות הציבורי. בפסק הדין סרנקו נ' מ.י. נקבע כי כינוי שוטרים במילים "שרמוטה" ו"זונות" שנאמרו בשעת זעם וכוונו לפגוע בכבודם של השוטרים, מבסס את העבירה של העלבת עובד הציבור.

קראו עוד... עוד טיפים ...
הלכת הצפיות כמחליפה כוונה הנדרשת בעבירת הריגול 27.04.11

המערער גימלאי של המוסד למודיעין, במהלך תפקידו קיבל מידע מקצין בכיר בצבא הסורי בנושאים צבאיים ומדיניים. את המידע הפיץ המערער בקהיליית המודיעין. לאחר מספר שנים, החל המערער להעביר לידי הממונים עליו מידע שאינו אמת. יתרה, הותירו בידיו כספים שקיבל מן המוסד על מנת למוסרם לקצין הסורי. משכך הורשע בעבירת הריגול ועבירת גניבה בידי עובד ציבור


קראו עוד... עוד טיפים ...
בית המשפט מרשיע בהריגה ולא ברצח בעקבות דקירה בלב באמצעות סכין 21.04.11
הנאשם דקר את המנוח דקירה אחת הישר בליבו, ולאחר מכן עזב את המקום כאשר המנוח עודנו בין החיים. בשל ספק כי התנהגות זו מלמדת על כוונת קטילה כנדרש להרשעה בעבירת רצח, הוחלט בדעת רוב הרכב השופטת רויטל יפה-כ"ץ לזכות את הנאשם מביצוע עבירת רצח ולהרשיעו בביצוע עבירת הריגה
קראו עוד... עוד טיפים ...
זיכוי נאשם בהחזקת סכין בשל ראיה שהושגה שלא כדין ועל יסוד פרופיל גזעי 21.04.11
נאשם בהחזקת שני סכינים טען מראשית הדרך כי הסכינים שנמצאו ברכבו שימשו אותו לצורכי עבודתו כחשמלאי ואף הגיש תעודת חשמלאי. בעוד שהסכין הראשונה התגלתה במובהק כסכין עבודה, הסכין השניה היתה חשודה, אך מכיוון שהושגה במהלך חיפוש בלתי חוקי ברכבו של הנאשם, פסל כב' השופט מיכאל קרשן את הראיה. הגורם העיקרי לחשד השוטר שערך חיפוש ברכבו של הנאשם, הוא כי רעננה כולה מוכת פריצות והנאשם שנתפס הגיע מאשקלון ולו צבע עור כהה. עריכת חיפוש בהתבסס על אלה היא מעשה פסול ואינו חוקי ובהמשך לכך השופט מחליט לזכותו מכתב האישום כולו
קראו עוד... עוד טיפים ...
בית המשפט מרשיע נאשם בעבירות של התפרצות וגניבה, ומזכה את חברו שמפיו נפלו תכשיטי הזהב 21.04.11
תיק יד של מתלוננת נגנב מתוך דירתה בנווה שאנן, וזמן קצר לאחר מכן נעצרו שני הנאשמים באותו הרחוב על ידי שוטרים. במהלך התחקור נפלו מפיו של נאשם 1 תכשיטי הזהב, ובבגדי נאשם 2 התגלה הטלפון הנייד של המתלוננת. התביעה מבססת את כתב האישום שהוגש נגדם על "החזקה התכופה" בפריטים הגנובים (עובדה המתבססת על ההיגיון ולפיה ניתן להסיק כי הימצאותו של חפץ בחזקתו של פלוני מעידה על קשר בינו לבין מעשה הגניבה). נאשם 2 לא הצליח לסתור את החזקה התכופה, שינה גרסאות ואף ניסה בעימות לשוות לעצמו התנהגות רדומה. בית המשפט מרשיעו בעבירות של התפרצות וגניבה. לעומתו, נאשם 1 סיפק הסבר עקבי ואף מטיל ספק סביר במשתמע מהימצאות התכשיטים בפיו, ובית המשפט מזכה אותו מחמת הספק אך מרשיעו בעבירה של קבלת נכסים שהושגו בעוון
קראו עוד... עוד טיפים ...
זיכוי מרצח בגרימת מוות תוך בריחה מביצוע עבירה אחרת 21.04.11
הנאשם גרם למות המנוח באמצעות נהיגה ברכבו בעת שהיה בדרכו לביתו כשברכבו כבלים גנובים. כב' השופט ברוך אזולאי מחליט כי אין מקום להרשיע את הנאשם בעבירת הרצח מחמת הספק משתי סיבות:  1. האם במעשהו של הנאשם התכוון להבטיח בריחה או הימלטות מעונש? 2. האם העבירה של השחתת מתקן חשמל וגניבת כבלים מתאימה לשמש כעבירה אחת לעניין יסודות עבירת הרצח.
קראו עוד... עוד טיפים ...
בית המשפט העליון מזכה מערער בדעת רוב מעבירה של רצח שבוססה על ראיות נסיבתיות 21.04.11
הנרצחת נמצאה באזור פלמחים כשהיא מחוסרת הכרה וסובלת מנזק מוחי חמור, ולאחר חצי שנה נפטרה בבית החולים. בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע את הנאשם על סמך הצטברותם של שלוש ראיות נסיבתיות בלבד. בית המשפט המחוזי קבע כי המערער לא עמד בנטל לגבש ספק סביר, והימצאות בדל סיגריה עם מטען גנטי תואם למטען הגנטי של המערער קושר אותו באופן ישיר להימצאות הנרצחת במקום. בית המשפט העליון הופך החלטה זו ומזכה מחמת הספק בעקבות בעייתיות באחת מהראיות הנסיבתיות שעליהן הושתתה ההרשעה.
קראו עוד... עוד טיפים ...
שחרור ממעצר של נאשם ביבוא סם אונס 22.03.11
בית המשפט העליון שחרר למעצר בית נאשם ששהה במעצר עד תום ההליכים לאחר שייבא סם אונס באמצעות האינטרנט ואף מכר לחבריו חלק מהסם. חלק מהשיקולים לשחרורו היו כי נעשתה הפליה בין הנאשמים בשלב זה של המעצר, העובדה כי מדובר בבחור נורמטיבי ללא עבר פלילי וכן כי שירות המבחן נתן תסקיר חיובי והמליץ לשחררו בשל שיתוף פעולה ולשקול שחרור לחלופת מעצר בפיקוח בני משפחתו
קראו עוד... עוד טיפים ...
שחרור חשוד בשהיה בלתי חוקית ממעצר בשל הפרות חוק המעצרים וחוק הנוער 20.03.11

קטין תושב השטחים נתפס ללא אישור כניסה, ולטענתו ביקר את אימו בבית חולים, טענה הנמצאה שקרית. יחד עם זאת, ב"כ הקטין ציין כי עיכובו עלה על 3 שעות ובכך העמצר אינו חוקי וכן נמצא כי המשטרה ביצעה עריכות בדוחות. זאת ועוד, המשטרה הפרה את חוק הנוער וחקרה אותו ללא נוכחות הורים או קצין במקומם. כב' השופט אביטל חן הורה על שחרור וליווי הקטין ע"י שב"ס למחסום


קראו עוד... עוד טיפים ...
חבלה במזיד ברכוש של ערבים מובילה לשל"צ במגזר הערבי 20.03.11

בעקבות שתיית אלכוהול, קטין וחבריו פגעו בכלי רכב חונים, שכן סברו שבעליהם ערבים. כב' השופט שדמי סבר שיש להרשיע את הקטין על מנת להעביר מסר של גינוי וסלידה בעיקר על רקע המניע למעשים. לנוכח המלצת שירות המבח להימנע מהרשעה ותשלום פיצוי כספי לבעלי המכוניות, וכן כי המדובר בנער נורמטיבי, הודאתו בכתב האישום ושזהו משפטו היחיד - החליט כב' השופט להימנע מהרשעה, לאחר שהקטין הביע הסכמתו לכפר על מעשיו באמצעות שירות למען הציבור הערבי, דבר אשר מהווה מסר ואמצעי חינוכי מועיל


קראו עוד... עוד טיפים ...
בית משפט השלום מסתפק באזהרה בלבד בגין הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו 20.03.11

בן 17 הודה בכתב אישום בעבירה של הפרעה לשוטר באירוע שאליו הגיעו שוטרים למקום בעקבות תלונה על פריצה לרכב. בשל שיתוף פעולה עם שירות המבחן, תפקודו התקין בכל המסגרות, הבעת חרטה והעובדה כי זהו מעמד משפטי ראשון עבורו - בנסיבות אלו החליטה כב' השופטת בן חנוך להסתפק באזהרה בלבד


קראו עוד... עוד טיפים ...
בית המשפט העליון מורה לשחרר ממעצר עוררת שלטענת המשטרה נמצא אצלה סם מסוכן מסוג קוקאין, וזאת בשל עיכוב בחוות דעת 07.03.11

המדובר בעוררת שהמשטרה ביקשה להאריך מעצרה בטענה כי נתפס אצלה סם מסוג קוקאין ובשווי כספי גבוה ביותר. המשטרה תלתה בקשתה להארכת מעצר בהמתנה למעבדה שטרם בדקה את החומר, שכן המעבדה לא עובדת בימים שישי ושבת. השופט אדמונד לוי החליט כי "אין זה סביר לשלול את חירותו של אדם, רק משום שאנשי המעבדה נהנים משני ימי שבתון" ובכך הורה על שחרורה בערבות עצמית וצד ג' בסכום של 10,000 ש"ח כל אחת


קראו עוד... עוד טיפים ...
בית המשפט המחוזי מבטל אי הרשעה ומרשיע נאשם נורמטיבי שהואשם בהחזקת פרסומי תועבה 03.02.11
בית משפט השלום החליט שלא להרשיע את הנאשם לאחר שקבע כי ספק אם הנאשם עבר עבירה שכן החוק אינו אוסר צפיה בחומר תועבה, והתחשב בכך שהנאשם מעולם לא חרג מעולמו הוירטואלי לעבר מעשים אסורים בעולם הממשי. בית המשפט המחוזי מבקר אמירות אלו, וביניהן את העובדה שבית המשפט העלה טענות מיוזמתו וללא שמיעת הצדדים בעניין, מרשיע את הנאשם ומטיל עליו מאסר על תנאי
קראו עוד... עוד טיפים ...
העליון קובע שדו"ח האיזוק האלקטרוני לבדו אינו מספיק כדי להוכיח כי עצור הפר את תנאי מעצר הבית 03.02.11

בית המשפט העליון מקבל ערר ומתיר לעצור בגין החזקת חצי ק"ג קוקאין שהושם במעצר בית לצאת לעבוד למרות שדוח האיזוק האלקטרוני מלמד על 33 הפרות לכאורה של תנאי מעצר הבית. הסיבה: אין בדו"ח לבדו כדי ללמד על כך שאכן הופרו תנאים, ויש צורך בעריכת חקירה בעניין


קראו עוד... עוד טיפים ...
האם כספים שהפקידו הוריו של הנאשם בערבון לשחרורו עברו לבעלותו של הנאשם? 03.02.11
בית משפט השלום קובע באופן נחרץ כי יש לראות את הפקדת הערבות כהפקדת כספים בנאמנות בידי המדינה למטרה מסוימת, מבלי לוותר על הבעלות בכספים. משהוגשמה תכלית זו, ואין עילה לחילוט הערובה בשל הפרת תנאים, על המדינה להחזיר את כפסי הערבות למפקידים
קראו עוד... עוד טיפים ...
עבריין מין שסיים לרצות את עונשו יוגבל ביכולתו לצאת מביתו בלילה למשך שנה 26.01.11
אדם שהורשע בביצוע עבירות מין נגד קטינות הורשע וסיים לרצות עונש של 20 שנות מאסר. לקראת שחרורו נקבע כי מסוכנותו המינית גבוהה, שכן לא עבר טיפול כלשהו וביצע עבירות מין לאורך כל שנות חייו. לפיכך, ובהתאם לחוק ההגנה על הציבור מעברייני מין, הומלץ להטיל עליו תנאי פיקוח ומעקב מסוימים. המערער הסכים לכל התנאים מלבד איסור לצאת מביתו בשעות הלילה למשך שנה. לאור מסוכנות גבוהה, החליט בימ"ש כי התנאי המגביל שהוטל מתאים למקרה והערר נדחה.
קראו עוד... עוד טיפים ...
הקריאה "מוחמד מת" במגרש כדורגל הינה קריאה גזענית שמצדיקה להרחיק את הקורא מהמגרשים לשנה 24.01.11
כניסתו של אוהד למשחקי כדורגל נאסרה למשך שנה, לפי חוק איסור אלימות בספורט, לאחר שקרא במשחק "מוחמד מת". בית המשפט קבע כי מדובר בקריאה של מילים שיש בהן משום גילוי איבה או עוינות כלפי הציבור הערבי או המשתייך לדת המוסלמית, שמטרתו לבזות אוכלוסיה זו. את האמירה "מוחמד מת" אין לפרש כאמירה היסטורית או דתית המיועדת לספק לשומע מידע, אלא בהינתן ההקשר, הזמן והמקום שבו הדברים מושמעים - משחק כדורגל שבגדרו מושמעות קריאות שונות שמטרתן פגיעה בערבים ובמוסלמים.
קראו עוד... עוד טיפים ...
בית המשפט העליון קבע כי הרשעה בניסיון לביצוע עבירה בגינה הוטל מאסר על תנאי תפעיל את המאסר 24.01.11

כב' השופטים גרוניס ועדיאל נסמכו בפסיקתם על החוק הקובע כי "מלבד אם נאמר בחיקוק או משתמע ממנו אחרת, כל דין החל על הביצוע העיקרי של העבירה המושלמת חל גם על נסיון, שידול, נסיון לשידול או סיוע לאותה עבירה". לפיכך גם הוראת החוק הקובעת מתי יופעל מאסר על תנאי, תחול גם על עבירת נסיון. כב' השופט לוי מגיע אף הוא לאותה מסקנה אך בדרך אחרת. לשיטתו המבחן להפעלת התנאי אינו מבחן טכני פורמלי אלא מבחן מהותי ענייני, במסגרתו בוחנים את התנהגותו הפלילית על המערער, והאם בהתנהגותו מתקיימים היסודות העובדתיים של אחת מעבירות התנאי. בנוסף קבע בית המשפט כי ניתן להפעיל שני מאסרים על תנאי שהיו תלויים ועומדים נגד המערער ושלא מדובר כטענת הסניגור בהענשה כפולה בגין מעשה אחד. יחד עם זאת קובע בית המשפט כי המאסרים ירוצו בחופף, וזאת מאחר ויש לראות בשתי העבירות שמפעילות את המאסרים כעבירות שמשתייכות למסכת עבריינית אחת.


קראו עוד... עוד טיפים ...
מאימתי נמנית תקופת פסילה מלהחזיק ברשיון נהיגה שנגזרה על מי שמעולם לא החזיק רשיון? 24.01.11
בית המשפט העליון קובע שבמקרה בו נגזר עונש של פסילת רשיון נהיגה, על מי שמעולם לא החזיק ברשיון, תימנה תקופת הפסילה מהמועד שנקבע בגזר הדין, ואין צורך בהמצאת תצהיר על כך שלנאשם אין רישיון נהיגה.
קראו עוד... עוד טיפים ...
מעצר עד תום הערעור, של מי שסיים לרצות את עונשו, ייעשה רק במקרים נדירים וחריגים 11.01.11
העורר הורשע בבית המשפט השלום וגזר הדין הוא 5 חודשים שחופפים באופן מלא לימי מעצרו. המדינה ערערה על קולת העונש וביקשה לעכב שחרורו עד לסיום הליך הערעור. בית משפט מחוזי נעתר לבקשה. בית משפט עליון-כב' השופט מלצר-שחרר את העורר וקבע כי בית משפט יעשה שימוש בסמכותו להורות על מעצרו של מי שסיים ריצוי עונש והוגש ערעור בעניינו- יעשה רק במקרים נדירים וחריגים. יש לשמור את השימוש בסמכות המעצר רק למצב מיוחד בו יש חשש להימלטות כה מובהק או שהמסוכנות רבה, עד שהם גוברים על זכותו של האסיר המשוחרר לחירות ורק כאשר אין בנמצא חלופת מעצר שתפחית משמעותית סיכונים אלו.
קראו עוד... עוד טיפים ...
ניתן עיכוב ביצוע עונש של 4 שנות מאסר בגין אונס 09.01.11
בית המשפט המחוזי הרשיע פה אחד את המבקש בביצוע עבירת אינוס. לאחר מתן הכרעת הדין התקבלו תוצאות בדיקת המעבדה לזיהוי פלילי, לפיהן לא נמצאו על תחתונה ובגופה של המתלוננת תאים של המבקש, אך נמצאו תאי זרע של אדם אחר. בעקבות זאת הגיעו הצדדים להסכמה כי ההרשעה תבוטל וכי התיק יידון מחדש. בהכרעת הדין השניה שוב הרשיע בית המשפט את המבקש, וזאת לאור עדויות עדים שראו את המקרה, אך הפעם רק ברוב דעות, כאשר שופט המיעוט סבר כי לאור הראיות החדשות קיים ספק אם אכן בוצעה חדירה, ולפיכך יש להרשיעו במעשה מגונה בלבד. על המבקש נגזרו 4 שנות מאסר.בית המשפט העליון נענה לבקשת המבקש לעכב את ביצוע גזר הדין בשל דעת המיעוט, הראיות המדעיות וטענות הסנגור כנגד הנמקת פסק הדין וביחד עם העדר טענה בדבר הפרת תנאי שחרור במהלך המשפט והדבר מהווה שיקול נכבד להצדקת עיכוב המאסר.
קראו עוד... עוד טיפים ...
אין פסילה אוטומטית של שופט שדן בתיק העיקרי אחרי שדן במעצר עד תום הליכים 06.01.11

 

שופטת בימ"ש השלום דנה בתיק המעצר של המערער, ושנה מאוחר יותר נקבע התיק להוכחות בפני אותה שופטת. המערער ביקש מבימ"ש לפסול את עצמו וכשבית המשפט סירב, ערער לבית המשפט העליון. בעליון נקבע כי אין די בדיון של שופט בהליכי מעצר כדי להביא לפסילתו מלדון בהליך העיקרי לגופו.
קראו עוד... עוד טיפים ...
אם קיים ספק בדבר שפיותו של נאשם בזמן ביצוע העבירה לא תוטל עליו אחריות פלילית 05.01.11
הנאשם הואשם בעבירה של גניבת רכב. הנאשם מוכר כחולה סכיזופרניה. חוו"ד של פסיכיאטר קבעה כי לא ניתן לקבוע בוודאות את מצבו הנפשי של הנאשם בעת ביצוע המעשה, אך קיימת סבירות שהיה נתון להשפעות דלוזיות ולא היה אחראי למעשיו. בית המשפט הבהיר כי מרגע שהתעורר ספק הרי שעל התביעה מוטל הנטל להפריך ספק זה, ולא יופטר הנאשם מאחריות פלילית.
קראו עוד... עוד טיפים ...
בית המשפט העליון מאשר עיכוב ביצוע של 15 שנות מאסר בפועל 03.01.11
בית המשפט העליון אישר את החלטתו של בית המשפט המחוזי לעכב את ביצוע גזר הדין שהוטל על המשיב - 15 שנות מאסר- עד למועד בו ניתן יהיה להגיש ערעור על פסק הדין. הסיבות בין היתר - העובדה שאחד משופטי ההרכב סבר שיש לזכות את המשיב
קראו עוד... עוד טיפים ...
שחרור לחלופת מעצר בעבירה לכאורה של שוד בנסיבות מחמירות 02.01.11
נגד העורר הוגש כתב אישום בגין קשירת קשר לביצוע פשע, שוד בנסיבות מחמירות ושיבוש, כאשר השוד נעשה באמצעות אקדח דמה ואיומים. בית המשפט המחוזי עצר את העורר עד תום ההליכים לאור המסוכנות הנשקפת מהעבירה ועברו הפלילי. בית המשפט העליון (כב' השופט דנציגר) משחרר את העורר למעצר בית מלא עם תנאים נוספים, לאור המלצת שירות המבחן והתרשמותו כי ניתן להשיג את תכלית המעצר ולהפחית את המסוכנות בתנאי השחרור שנקבעו.
קראו עוד... עוד טיפים ...
לבית המשפט שגוזר את הדין אין סמכות לקבוע מאסר חלף אי תשלום התחייבות 02.01.11
בית משפט השלום הרשיע את המערער בתקיפת בת זוגו, והטיל עליו מאסר על תנאי של שנה וכן חתימה על התחייבות בסך 100000 ש"ח להימנע מלעבור עבירת אלימות במשך 3 שנים- במידה ולא ישלם את ההתחייבות יוטל עליו מאסר בן 4 חודשים. המערער ערער על גובה ההתחייבות הכספית ועל הקביעה שיוטל עליו מאסר. בית המשפט המחוזי הנמיך את גובה ההתחייבות ל10000 ש"ח בלבד וביטל כליל את הקביעה בדבר מאסר במקרה של אי תשלום. בית המשפט קבע שלשון החוק בעניין ברורה, ושהסמכות לקבוע מאסר במקרה של אי תשלום התחייבות נתונה לבית המשפט שתהיה לו הסמכות להפעיל את ההתחייבות, ולא לבית המשפט שהטיל את ההתחייבות
קראו עוד... עוד טיפים ...
סוף עידן הגשת מסמכים חסויים רבים בהליך מעצר הימים? 02.01.11

בית המשפט העליון קובע כי "אין לנצל את האפשרות הקיימת בהליכי מעצר להגיש דו"חות חסויים להעלאת טענות שראוי שתינתן לצד שכנגד אפשרות להגיב עליהן"


קראו עוד... עוד טיפים ...
בית המשפט העליון מאשר עיכוב ביצוע של 15 שנות מאסר בפועל 04.11.10

  בית המשפט העליון אישר את החלטתו של בית המשפט המחוזי לעכב את ביצוע גזר הדין שהוטל על המשיב- 15 שנות מאסר- עד למועד בו ניתן יהיה להגיש ערעור על פסק הדין. הסיבות בין היתר- העובדה שאחד משופטי ההרכב סבר שיש לזכות את המשיב.


קראו עוד... עוד טיפים ...
שחרור עצור שהיה נתון במעצר של 9 חודשים בתנאי איזוק אלקטרונ ללא פיקוח אנושי 04.11.10

בית המשפט העליון (השופט מלצר) משחרר עצור שהיה נתון במעצר 9 חודשים לחלופת מעצר, ובין היתר מחליט על איזוק אלקטרוני שאינו מצריך הכבדה נוספת בדמות פיקוח אנושי.


קראו עוד... עוד טיפים ...
שחרור בתנאים מגבילים במקרה סחר באופנוע גנוב ומכירת סמים בכמות של 100 גרם 25.10.10

לעורר מיוחסות עבירות של סחר ברכב גנוב ושלוש עבירות של סחר בסם מסוכן והחזקה של סם מסוכן שלא לצריכה עצמית. בית המשפט החליט לשחררו בתנאים מגבילים בהתחשב בתסקיר


קראו עוד... עוד טיפים ...
אפליה בין נאשמים תובל לשחרור ואפילו מדובר בשב"ח 25.10.10
לעורר מיוחסות עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, תיווך לשוחד וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. החלטת בית המשפט הינה לשחרור העורר בתנאי שתימצא חלופה מתאימה בשטח ישראל.
קראו עוד... עוד טיפים ...
שחרור בתנאים מגבילים ללא תסקיר 25.10.10

לעורר מיוחסות עבירות חמורות שונות שבחלקן סיכון אדם בנתיב תחבורה. עם זאת, החליט בימ"ש על שחרורו תוך החמרת תנאי השחרור כשהזמנת התסקיר תיעשה בהמשך.


קראו עוד... עוד טיפים ...
פסלות שופט בשל חשש ממשי לגיבוש דעה ביחס למערער 25.10.10
בית המשפט מורה על פסילת ההרכב מישיבה בדינו של המערער בשל חשש ממשי כי דעתו של המותב ננעלה, באופן שיקשה עליו לדון באופן פתוח ונטול פניות בכל טענה שיעלה המערער.
קראו עוד... עוד טיפים ...
עיכוב ביצוע של 30 חודשי מאסר בפועל 25.10.10
המערער הורשע בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע וניסיון שוד בחבורה לכ-30 חודשי מאסר, ועל כן מבקש עיכוב ביצוע. בית המשפט נעתר לבקשה וזאת כי אין טענה להפרת תנאי המעצר.
קראו עוד... עוד טיפים ...
איזוק אלקטוני במקום פיקוח אנושי- היתכן?! 25.10.10
לעוררת מיוחסות עבירות חמורות נגד בטחון המדינה. המבוקש הוא שינוים של תנאי מעצר הבית באופן שהמפקחים יוחלפו באיזוק אלקטרוני. ההלכה היא כי האיזוק נועד ככלל לחזק פיקוח אנושי ולא להחליפו. משכך, איזוק אלקטרוני נטול פיקוח אנושי מהווה חריג והחלטת ביהמ"ש הינה לא להפעיל חריג זה.
קראו עוד... עוד טיפים ...
שחרור לחלופה בתנאים בעבירת מעשה מגונה 25.10.10

לנאשם מיוחסת עבירה של מעשה מגונה בכוח. בית המשפט החליט לשחרר העותר ממעצר עד תום ההליכים לחלופה בתנאים מגבילים, זאת כי ניתן להפיג את הסיכון לציבור במידה נאותה.


קראו עוד... עוד טיפים ...
הכרכור בין חוק המעצרים לבין פניה לשירות בתי הסוהר 20.10.10

בפסק הדין בקשת עציר לצאת לחגיגת בר המצווה של בנו, בית המשפט מקבל את הבקשה בכפוף להסדרים שונים. בפסק הדין מודגשת הבעייתיות העולה בהגשת בקשה כגון זו, וזאת מפני שהמחוקק מאפשר להגיש את הבקשה בשני מסלולים שונים כאשר כל מסלול עלול להוביל לתוצאה שונה


קראו עוד... עוד טיפים ...
שימוש בפוליגרף בהליכי ביניים 20.10.10
לנאשם מיוחסות עבירות של קשירת קשר לפשע, החזקת נשק וחבלה בכוונה מחמירה. בהכרעת הדין השופט רובינשטיין נעזר בממצאי בדיקת פוליגרף שנעשתה באופן פרטי לנאשם לשם תימוכין בהחלטת השחרור.
קראו עוד... עוד טיפים ...
סיווג נאשמים כאסירי אלימות במשפחה 04.10.10

משמעות סיווג הנאשמים כאסירי אלימות במשפחה הינה כי לא תאושר להם חופשה, אלא אם תינתן לגביהם המלצה של הוועדה לאלימות במשפחה. השופט רובינשטיין קבע כי בהיות האסירים חוליה חלשה מאוד בחברה, ראוי לנקוט גישה פתוחה לענין עתירותיהם, בגדרי השכל הישר ובלא לעודד טורדנות.


קראו עוד... עוד טיפים ...
על הספק הסביר במשפט הפלילי 04.10.10

ענייננו בעבירות של מעשים מגונים שיוחסו לפסיכיאטר לילדים כלפי קטין אשר הגיע אליו לטיפול בקליניקה הפרטית בביתו. הוחלט בדעת רוב לזכות את הנאשם, זאת כשהשופטים היו קשובים לקול מצפונם ולצו ליבם כי קיים ספק סביר באשר לאשמת הנאשם.


קראו עוד... עוד טיפים ...
בעבירת הסיוע מודעות שקולה למטרה! 15.08.10

היסוד הנפשי הנדרש בסיוע הינו מודעות לכך שהמסייע תורם ליצירת תנאים לביצוע העבירה העיקרית + מודעות לכך שהמבצע העיקרי מבצע או עומד לבצע את העבירה העיקרית שקולה כנגד המטרה לסייע וזאת גם אם המסייע לא חפץ בקרות העבירה העיקרית או היה אדיש אליה.


קראו עוד... עוד טיפים ...
היסוד הנפשי הנדרש בעבירת שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה 12.08.10

המערער, שוטר במקצועו, נפצע במהלך קטטה במועדון. המערער היה מעוניין להסתיר את נוכחותו במועדון בשל חשש לפיטוריו ולכן סיפר כי נפגע בביתו. יתרה, שיכנע את חברו, שבעת חקירתו, גם כן לא יספר שהמערער שהה במועדון. משכך, הורשע המערער בעבירות של שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה.


קראו עוד... עוד טיפים ...
פסילת ראיות לפני הגשת כתב אישום 01.08.10

החלטת העליון המעניקה לביהמ"ש שיקול דעת לפסול ראיות הפוגעות בזכויות אדם וחשודים כבר בשלב החקירה המשטרתית ועוד לפני הגשת כתב אישום וניהול המשפט. באופן זה, ההלכה מרחיבה את הלכת יישכרוב לפיה ניתן לפסול ראיות בשלב שלאחר הגשת כתב האישום.

קראו עוד... עוד טיפים ...
זיכוי נאשמים בשל היעדר חוקיות לשימוש בכוח של השוטרים 06.06.10

ביהמ"ש הורה על זיכויים של שלושה נאשמים בתקיפת שוטרים בשל אי חוקיות אי חוקיות השימוש בכוח מצד השוטרים והגנה עצמית.


קראו עוד... עוד טיפים ...
ביטול כתב אישום בשל טענת הגנה מן הצדק 06.06.10

ביהמ"ש קיבל טענת הנאשם להגנה מן הצדק וביטל את כתב האישום כנגדו, מאחר שהנאשם הועמד לדין בגין תקיפת שוטרים שעה שמח"ש נמנעה מלחקור את טענותיו ההדדיות כנגד השוטרים.


קראו עוד... עוד טיפים ...
דחיית בקשה למתן רשות ערעור 23.05.10

בקשת רשות ערעור על החלטת ביהמ"ש קמא שדחה עתירת המבקש לצאת לחופשה מיוחדת לרגל חתונת אחיו.


קיום מגע ישיר בין אסיר לילדיו 20.05.10

ביהמ"ש נתן היתר להסדר "הביקורים הפתוחים" באופן שיאפשר קיום מגע ישיר בין האסיר לילדיו, למשך מספר דקות במסגרת הביקור, הכלל יחול על ילדים עד גיל 8 ובכפוף להוראות ההסדר.


לא זה לא!!! הרשעה באינוס למרות התרשמות המתלוננת כי הנאשם לא היה מודע לאי הסכמתה 20.05.10

ביהמ"ש הרשיע את הנאשם בעבירת אינוס זאת למרות עדות המתלוננת כי לא בטוחה שהבין הנאשם את אי הסכמתה. ביהמ"ש מדגיש כי לא זה לא, ואין קשה להבין זאת.


עיכוב ריצוי עונש מאסר בפועל 20.05.10

עסקינן בעבירות אלימות, איומים וכליאת שווא. ביהמ"ש נעתר לבקשה לעיכוב ריצוי עונש המאסר בפועל בעת שערך איזון כשמחד גיסא אינטרה הציבור ומאידך גיסא אינטרס העותר.


חיוב המשטרה בפיצוי על סך 1,800,000 ש"ח 20.05.10

חיוב המשטרה בפיצוי על סך 1,800,000 בשל רשלנות חקירת תיק אינוס שיסודו בהעללת שווא.


שחרור העורר לחלופת מעצר על פי תסקיר מבחן חיובי 18.05.10

כתב האישום נושא עבירות שונות של גניבה, שוד מזויין ופציעה בנסיבות מחמירות. ביהמ"ש החליט על שחרור העורר לחלופת מעצר וזאת על פי תסקיר מבחן חיובי.


קראו עוד... עוד טיפים ...

עיכוב ביצוע עונש מאסר בפועל 18.05.10
ביהמ"ש הורה על עיכוב ביצוע עונש המאסר מתוך חשש לאיון הערעור ונסיבות משפחתיות קשות של המבקש.

קראו עוד... עוד טיפים ...
קיצור תקופת מאסר על תנאי 16.05.10

 ביהמ"ש הורה על קיצור תקופת המאסר על תנאי כדי לא להכשיל ערכאה אחרת בבואה לגזור עונש.

הקלה בעונש של קטין-עבודות שירות במקום מאסר בפועל 13.05.10

הקטין הורשע בעבירות של אלימות קשה,  תקיפה בנסיבות מחמירות, ביהמ"ש החליט להמיר את שני חודשי המאסר בפועל שנגזרו על המערער בחמישה חודשי מאסר שירוצו בדרך של עבודות שירות.


קראו עוד... עוד טיפים ...
פציעה בנסיבות מחמירות- שחרור ואפילו ללא מעצר בית 13.05.10

כתב האישום מייחס לעורר עבירה של פציעה בנסיבות מחמירות. ביהמ"ש הורה על שחרורו אף ללא מעצר בית.


שחרור עורר לחלופת מעצר למרות תסקיר מבחן שלילי 13.05.10
העורר הועמד לדין בגין החזקת סם, 60 ג' הרואין, שלא לצריכה עצמית. תסקיר שירות המבחן היה שלילי ולא המליץ על שחרורו אולם, ביהמ"ש החליט אחרת לאחר שראה שהעורר בחור צעיר ממשפחה נורמטיבית וכי מושפע הוא מחברה שולית, זאת נוכח אופיו החלש.

 

קראו עוד... עוד טיפים ...
שחרור של העורר לחלופת מעצר בעבירת שוד 13.05.10

כתב האישום מייחס לעורר עבירות של קשירת קשר לפשע ושוד. ביהמ"ש העליון החליט על שחרור העורר לחלופת מעצר והחזיר את הדיון, לשם כך, לביהמ"ש קמא לצורך בחינת חלופת מעצר

קראו עוד... עוד טיפים ...
שחרור עוד בטרם התקבל תסקיר 13.05.10
בכתב האישום מיוחס לעורר עבירות של סחר בסם מסוכן. ביהמ"ש הורה על שחרור הנאשם בתנאים מגבילים טרם התקבל תסקיר בעניינו וזאת נוכח הנסיבות שלפיהן כמות הסם שנמכרה הייתה קטנה יחסית, גילו הצעיר, היעדר עבר פלילי, ומצב קשה של האם.
קראו עוד... עוד טיפים ...
הגדרת מועד להגשת ערר בעניין מעצר/שחרור 21.04.10

תיקון ס' 53 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים) על דרך של הוספת סעיף הקובע כי ערר בעניין מעצר/שחרור לפי חוק המעצרים יוגש בתוך 30 ימים מיום שניתנה החלטת ביהמ"ש.

 


קראו עוד... עוד טיפים ...
יציאה לתפילה בחג הפסח לא רק לדתיים או לחרדים 15.04.10

ביהמ"ש קיבל הערר והתיר זמן קצוב למבקש, הנמצא בתנאי מעצר בית, כדי להשתתף בתפילת החג בערב פסח בשל מגמה חיובית של הפסיקה להיענות לעצורים במעצר בית להשתתף בתפילות בציבור.


קראו עוד... עוד טיפים ...
דחיית בקשת המדינה להארכת מעצר שניה של 90 ימים 15.04.10

ביהמ"ש דחה בקשה שנייה של המדינה להארכת מעצר ב-90 ימים בהתחשב במאזן האינטרסים כשמחד גיסא ניצבת לנאשם חזקת החפות וזכותו לחירות ומאידך גיסא הגנה על אינטרס הציבור והחשש לשיבוש הליכים. יתרה, מתבססת ההחלטה על מצבו הבריאותי הקשה של הנאשם, מכשולות ועיכובים של ההליך שבחלקם לא ניתנים לייחוס לנאשם ושחרור אשתו, שותפתו לפשע, לחלופת מעצר.


קראו עוד... עוד טיפים ...
עיכוב ביצוע לצורך הליך טיפולי חיובי 15.04.10

ביהמ"ש קיבל את בקשת הנאשם לעיכוב ביצוע של עונש המאסר וזאת תוך החמרת תנאי השחרור למעצר בית מלא ופיקוח אלקטרוני בשל הכרת הנאשם בהליך טיפולי חיובי וממצאי הערכת המסוכנות המראים כי ההליך הפלילי מהווה גורם הרתעה ומציב גבולות עבור הנאשם.


קראו עוד... עוד טיפים ...
ערר מדינה על החלטת מעצר קצרה ממה שהתבקש 15.04.10

ערר מדינה על החלטת מעצר קצרה ממה שהתבקש

קראו עוד... עוד טיפים ...
עיכוב ביצוע עונש מאסר בפועל עד להכרעה בערעור 15.04.10

במאזן האינטרסים בין הציבור המעוניין ביעילות אכיפת המשפט הפלילי לבין עניין הנאשם לא להתחיל בריצוי גזר דינו טרם שמיעת הערעור הוחלט לעכב את ביצוע עונש המאסר בפועל שהוטל על הנאשמים עד להכרעה בערעור. השיקולים שליוו את ההחלטה הינם בעיקרם- משך תקופת המאסר בפועל שהטיל ביהמ"ש של הנאשמים ועברם הפלילי.


קראו עוד... עוד טיפים ...
המגבלות השונות שניתן להטיל על פי חוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין 01.04.10

ביהמ"ש העליון דן לראשונה במגבלות הניתנות על עבריין מין ששוחרר מהכלא לפי חוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין

 


קראו עוד... עוד טיפים ...
האם אסירים שאינם יהודים יוכלו לאכול לחם בתקופת הפסח? 25.03.10

ביהמ"ש העליון בדעת רוב מחליט שלא להיענות לדרישה כוללנית של אסירים שאינם יהודים לקבל לחם במהלך הפסח ותוחם את אספקת החמץ אך ורק לאגפים מסויימים בבית הכלא שבהם נמצאים אסירים בטחוניים בלבד. באגפים הלילייפ לא תתאפשר אספקת חמץ.

קראו עוד... עוד טיפים ...
הפחתת עונש משמעותית של נאשם שהורשע בסיוע לרצח בהסיעו מחבל מפגע 25.03.10

ביהמ"ש העליון הפחית בעונשו של מסיע מחבל מפגע מארבעים ושתיים שנות מאסר לשלושים שנות מאסר.

 


קראו עוד... עוד טיפים ...
המגבלות שניתן להטיל מכוח חוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין 24.03.10

ביהמ"ש העליון דן לראשונה במגבלות הניתנות על עבריין מין ששוחרר מהכלא לפי חוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין.

 

קראו עוד... עוד טיפים ...
פסילת עדות שמיעה שניתנה מכלי שלישי 24.03.10

ס' 10א לפקודת הראיות מכשיר את קבלתה של עדות מפי השמועה. בעת יישום הסעיף יש להקפיד על מילוי כלליו שמא תתקבל אמרה שאין אמת היא, אפילו שמוסרה לא התכוון לשקר.

 

 

קראו עוד... עוד טיפים ...
זיכוי עקב פסילת הודעת הנאשם 27.01.10
 

הנאשם זוכה מעבירות של רצח וקשירת קשר לביצוע פשע. ביהמ"ש קבע כי הודאותיו במהלך החקירה, ששימשו בסיס להרשעתו, ניתנו בעקבות פעולות פסולות של המדובבים שעלו לכדי פגיעה חמורה בזכות השתיקה ובזכותו להיוועץ בעורך דין. קראו עוד... עוד טיפים ...

זיכוי נאשמים עקב חיפוש לא חוקי 06.01.10

הנאשמים הואשמו בהחזקת רכוש חשוד כגנוב והחזקת כלי פריצה כשאלו נמצאו במהלך חיפוש ברכבם. משנמצא כי החיפוש נערך שלא כדין הוחלט לזכותם.

קראו עוד... עוד טיפים ...

שרות המבחן יכול להתייחס לתיקים פתוחים בתסקירו 04.01.10

בית המשפט העליון קבע כי שירות המבחן יכול לכלול בתסקיריו נתונים על תיקים פתוחים שיש לנאשם. יחד עם זאת מציין בית המשפט העליון כי שירות המבחן צריך להיות זהיר בבואו לכלול רישומי תיקים פתוחים.

קראו עוד... עוד טיפים ...
זיכוי נאשם אחד אל מול אלף הרשעות - האמנם?! 30.12.09

מאמר המתייחס לעלייה הניכרת בשיעורי ההרשעות אל מול הזיכויים ומתאר את התופעה כי זיכוי במשפט הפלילי הופך לנדיר יותר ויותר.

קראו עוד... עוד טיפים ...

הטרדה מינית במקום העבודה 30.12.09

הטרדה מינית מתבטאת בהתנהגויות שונות ומרובות והעיקר שתהא ההתנהגות בעלת אופי מיני של אדם אחד שיש בה פגיעה באדם אחר. פסה"ד המצ"ב בוחן האם ההתנהלות בין העובד והמעביד עולה כדי הטרדה מינית.

 

 

קראו עוד... עוד טיפים ...
פסק דין מהאדי 20.12.09
פסק דין מהאדי מציג הקלה בחומרת העונש. קראו עוד... עוד טיפים ...
ערעור על פסק דין 20.12.09

פסק דין בתחום המשפט הפלילי העוסק בערעור על גזר הדין.

קראו עוד... עוד טיפים ...

מחיקת רישום פלילי 10.11.08

סעיף 18 לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, התשמ"א – 1981, מעניק לנשיא המדינה את הסמכות למחוק רישומים מגליון המרשם הפלילי. סמכות זו מוענקת לנשיא בדומה לסמכותו לחון עבריינים, המוענקת לו בחוק יסוד הנשיא. רעיון החנינה מאפשר לאי של חמלה ושכל ישר להתקיים בתוך הים המשפטי. הנשיא אמנם מקבל ייעוץ מגורמים משפטיים, אבל גם אלו מודעים לטיב ההליך, ולצד החשיבה המשפטית מפעילים גם שיקולים שמקורם בהומאניות וחכמת חיים.

קראו עוד... עוד טיפים ...